54.145.120.69
2017-08-16 18:00:38
с.Журавлівка
   Рідне село Журавлівка – це мальовнича природа, плакуча верба над чистим ставком, безмежні хлібні поля, чепурні хати з вишитими рушниками.
   Журавлівка – славне та цікаве село. Село розташоване на гребені вододілу рік Південного Бугу і Дністра, за 10 кілометрів від райцентру міста Бар по  шосейній дорозі Вінниця –  Кам’нець–Подільський.  Журавлівка – центр сільської Ради. Сільраді підпорядковані села Сеферівка, Пилипи, Буцні і Лядова. Неподалік села колись пролягала залізниця, станція Бар – Ялтушківський  цукровий завод.
   Клімат місцевості – сухий, здоровий для людей. Земля, що належить до села Журавлівка бідна на воду, суглиниста – кислі суглинки, середня урожайна. Через село протікає струмок «Мошок», по якому протікає вода протягом року. Колодязів в селі до Жовтневої революції було небагато, тепер – по декілька на кожній вулиці. На підвищеннях  глибина колодязів сягає 15 – 20  м.
   Населення села – українці. Станом на початок 2012 року у селі налічується 394 двори, у яких проживає 641 житель.
   Попередньою назвою села Журавлівка була назва Чемериси. Знищене село Чемериси  татарами в 1616 році, адже як і все Поділля воно знаходилося під окупацією турецьких військ, отже в цей час село також не могло бути заселеним.
   Згодом першу групу з 50 сімей поселили на селищі Чемериси, другу при дорозі, що йде на Ялтушків на віддалі 400 метрів від Кривулі (повороту на село Чемериси).
   Поселення було розміщено по обидві сторони дороги, також наділено 8/9 десятин землі для кожного двору і на долині, де струмок Мошок перетинає дорогу, була розміщена площа та вулиця, яка йшла вздовж струмка.
Будувалися нові хати, управа, копали криниці, землянки, хліви. Цвинтар залишився той самий. В старостві село називали Чемериси – Волохи Назва села Чемериси залишалася попередня, але щоб відрізнити від Чемерис – Барських, село стали називати Чемериси – Волохи.
   У 1712 році у селі був відбудований млинок. Тепер щоденно тут стояли ряди підвід з мішками пшениці, жита, ячменю.
   В 1718 році Барський староста Ю.Д.Любомирський дав дозвіл на побудову в селі однокупольної православної церкви. Місце для церкви було вибрано на підвищенні. В листопаді місяці 1720 року церква була побудована і на релігійне свято  Михайла (21 листопада) була освячена і відкрита протоієреєм із Кам’янця – Подільського. Протоієрей освятив село і дав назву Чемериси Волоські. В 1898 році в селі почали переробляти церкву із  трьохкупольної на двохкупольну. В 1900 році на Михайла було відкриття церкви.
   Журавлівка багата на історичні пам’ятки. Однією з них є прадавній каштан, який є свідком зародження і розвитку села, посаджений  в 1767 році. В 1795 році поміщик В.Й, Ганіцький  побудував собі новий  двір і фільварок. В цьому маєтку він і став жити та й  рід  його  мешкав  на цих землях до самої Жовтневої революції.
Не оминули віхи історії й нашого мальовничого куточка. Не дивлячись на важкі роки реакції царизму, селянські господарства в деякій мірі зміцніли.
   Про початок війни між Росією і Німеччиною було оголошено  жителям села в церкві, близько 70 чоловік було мобілізовано в армію. В травні 1918 року в село прийшло військо центральної ради, яке вимагало від селян знести реманент, звести корів, коней і відбудувати конюшню.
Село пережило і владу гетьмана Скоропадського – Гайдамаки, яка намагалася відновити царські порядки і Петлюри, яка встановлювала свої порядки. В січні 1920 року частини Червоної армії звільнили село від петлюрівців.
   В березні 1925 року в селі Чемерисах Волоських було створено сільську раду. Її головою було обрано Мельника І.Д. Головами сільської ради в свій час були Бузіловсьский О. Т.(з 1926 року), Якимчук Д.І. (з 1927 року)  Богомолов(з 1929 року), С. Анков (з 1933 року),  Шимчук П.Ф.(з 1954 року), Юхно І.К.(з 1938 року), Костюк А.Ф.(з 1944 року), Докійчук Ф.І. ( з 1948 року), Язвенюк Ф.І. (з 1951 року) Артемчук М.С. (з 1954 року), Кузнєцова Є, Ф. ( з 1971 року), Піддубний Г.С.(з 1975 року) Долинний В.О. (з 1997 року).  У Попівському будинку було створено сільський клуб, і школа, де навчалося близько 100 дітей в 1 – 4 класах.
   В цьому році люди вперше побачили трактора, на якому приїхав Бузіловський О.Т.- історична постать села.
   В кінці листопада 1928 року загальні збори членів комнезаму більшістю голосів прийняли рішення про організацію колгоспу в селі Чемерисах Волоських.
   25 березня 1929 року Ялтушківський райвиконком затвердив протокол загальних зборів громадян села про створення колгоспу «Сіяч».Його очолив Нестеров  М. Я.
   2 квітня 1930 року були проведені загальні збори селян – одноосібників, що подали заяви до другого колгоспу. На зборах прийняли рішення утворити другий колгосп – колгосп імені Фрунзе. Головою правління обрано Черняхівського Б.М.
   25 січня 1931 року  були проведені загальні збори обох колгоспів по питанню об’єднання їх в один. Об’єднаний колгосп назвали «Гігант». Головою обрано Бузіловського О.Т. Пізніше до нього ввійшли колгоспи сіл Сеферівки, Лядови, Буцнів, Пилипів, і він став найбільшим та одним із найпотужніших колгоспів району. Проіснував він до 2000 року.  В наступні роки колгосп очолювали Калинчук П.О., знову Бузіловський О.Т., Качур М.К., Колодій В., Кравзюк В.М, Воловодюк І. Л., Федоров М.К., Босюк І.К., Сабій М.С.
   З 15 липня 1941 року у селі настали чорні дні окупації німецько – фашистськими загарбниками, які тривали до 23 березня 1994 року. Журавлівка була звільнена
Радянськими військами шляхом кровопролитних боїв майже на всіх вулицях села.  59  воїнів полягло за її визволення. Багато з них і зараз лежать у братській могилі біля пам’ятника солдату – визволителю.
   7 червня 1946 року вийшов Указ Президії Верховної ради Української РСР «Про збереження історичних найменувань та уточнення і впорядкування назв сільських рад і населених пунктів» Вінницької області. Барський район. Село Чемериси Волоські іменувати село Журавлівка і Чемерисоволоську сільську раду – Журавлівська.
    Першою школою вважається   Журавлівська прогресивна семирічна школа, яка була відкрита в селі в серпні 1932 року; з вересня 1959 року -   Журавлівська восьмирічна школа; з серпня  1965  року   Журавлівська середня загальноосвітня трудова  політехнічна школа;  і з  вересня  1993 року   -   Журавлівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів.
   Сучасне приміщення побудоване  місцевим колгоспом в 1964 році загальною вартістю 580 тисяч радянських  карбованців. Вона є і нині найкращою спорудою в селі, знаходиться в центрі в дуже затишному місці:  її оточує яблуневий  сад , спортивні  споруди , пришкільні  береги омивають тихі води  сільського ставу. А потрапити до школи можна асфальтованою доріжкою, яка  обсаджена   тінистою  ялинковою алеєю, що фактично є ровесницею школи, яка в усі роки давала школярам прохолоду влітку і затишок взимку.
   Школа має свій прапор , герб, гімн. Символом комунікабельності  служить кругла форма герба, на якому зображено комп′ютер, книжка, глобус, адже це  основа , що спонукає учнів тягнутися до знань, до пізнання навколишнього сучасного світу, а про національний  дух Журавлівської школи свідчить кетяг калини.
   Відомо й те, що першим директором  був Климентій Сильвестрович Мартинюк. Доречно  й згадати інших керівників : В. Ф. Любонько, М.Т. Соломонов, С.М. Черевик, О.В.  Второв, І.П.Липівський, Л.Ю. Маліцький.
На базі колгоспу «Гігант» спочатку було створене ТОВ, а потім фермерське господарство «Житниця», яке очолила Лєщенко Н. Г.
   Нині Журавлівські землі орендують ряд фермерських господарств. На сьогоднішній день на його території діють сільська рада, дитячий садок, школа І – ІІІ ступенів, будинок культури, православна церква, багато закладів торгівлі.
   Окрім історичних та архітектурних пам’яток в селі є ще багато визначних місць та окрас. Славиться воно своєю історією. Та найбільшою окрасою села є люди. Своєю невтомною та творчою працею вони щоденно наближають краще майбутнє села.

Л. Гречанюк , Л. Коваль , Л. Маліцький – вчителі школи с. Журавлівка
СЕРЕДА