Статистика відвідувань
Зараз на сайті
15
Сьогодні
138
Вчора
133
За цей тиждень
493
За минулий тиждень
1512
За цей місяць
4871
За минулий місяць
4205
За весь час
826179
Ваша IP адреса:
3.239.33.139
Переглянуто сторінок:
0
Остання активність:
2021-02-25 18:46:11
Карта Барського району
с.Ялтушків
У красивому куточку Подолії, де багато землі, води і сонця розкинулось село Ялтушків. Перша згадка про Ялтушків відноситься до дуже давнього часу, не пізніше ХІУ ст. Відомо, що в ті давні часи проживала шляхетна сім’я Єлтуховських, або Єлтухів теж саме що Явтух. Євтихій і початкова назва була Єлтушків. Поселення знаходиться на „кучманському", або „татарському" шляху і тому дуже часто зазнавало нападів і розгромів від татар. В 1431р. після жорстокої боротьби Польщі і Литви за Поділля Ялтушків дістався полякам. На початку ХУІ ст. поселення переходить до королеви Бони, і з цього часу Ялтушків одержує назву міста.
В ті давні часи населення було різноманітне: православні селяни, євреї, католики, чехи. В 1721р. в Ялтушкові була дуже стара дерев’яна церква. На місці старої церкви в цьому ж році розпочато будівництво на кошти прихожан нова дерев’яна трьох купольна церква в ім’я Пресв’ятої Трійці, цей храм проіснував до 1876р.
У 1850р. в м. Ялтушкові був побудований цукровий завод по виробництву цукропіску поміщиком Зайцевим. В 1863р. відбулася перша реконструкція заводу, а також відкрита парафіяльна школа. В 1864р. в містечку були побудовані винокурний, пивоварний і цегельні заводи. В 1902р. відбулася четверта реконструкція заводу. Добудовано цех по виробництву цукру-рафінату у вигляді у вигляді конусоподібних головок. Була покрашена дорога Ялтушків-Бар.
В 1913-1916 р.р. побудовано залізничну-одноколійну дорогу із ст. Бар до цукрового заводу м. Ялтушкова.
З 1923 по 1932рр. м. Ялтушків було районним центром. В ці роки при заводі відкрився робфак Київського інституту харчової промисловості, в 1930р. середня загальноосвітня школа.
Близько 3000 тисяч євреїв мешкало в нашому містечку, тут можна було зустріти людей різних професій: філософа Герша Креденцера, чудового педагога Льва Бернштейна, самородка режисера Хаскеля Зільберберта, шевця модельєра Бінюмена Комировецького, майстерних кравців братів Пічкарів. Славився також Ялтушків великою синагогою. А який був чудовий парк у містечку. В суботу після обіду всі збирались в парк. Тут кожен знаходив для себе заняття: фізкультурою, читанням, слухали музику, дивились кіно, відвідували виставки самодіяльних артистів.
Але мирну працю трудящих містечка перервана війна, розпочата гітлерівською Німеччиною 15 липня 1941р. німці окупували Ялтушків. Всіх євреїв загнали в гетто, а 20 серпня 1942р. німці і шуцмани вигнали їх на майдан і погнали до протитанкого рову, що 5 км від Ялтушкова, там розстріляли. 25 березня 1944р. частини 70 гвардійської стрілецької дивізії 38 армії звільнили від фашистів м. Ялтушків. Близько 500 жителів с. Ялушкова віддали своє життя за рідну землю тна фронтах Вітчизни.
Ліси навколо села займають близько 3 350 га. Тут у природних умовах живуть дикі кози, куріпки, зайці, борсуки, дикі свині, лисиці і білки.
У збереженні рідної природи беруть участь ентузіасти. Це вчитель середньої ніколи Костогриз А.Л. разом зі своїми молодими помічниками, учнями школи багато роблять для охорони рідної природи.
Ось і завершується наша подорож по Ялтушкову. Гадаємо, що перегорнувши останню сторінку цієї розповіді, ви неодмінно захочете відвідати ці чарівні подільські місця.

Еліса Луканьова,
бібліотекар с.Ялтушків
Лютий
2021р.
25
ЧЕТВЕР
Ваше Ім'я:
Ваш e-mail:
Повідомлення