54.221.93.187
2017-12-17 00:25:27
с.Лісове
         Села Лісове і Польове сьогодні належать до однієї територіальної
громади, тому що мають спільну історичну долю.
Під назвою « Урочище Височек «ці села згадуються в історичних документах староства Барського за 1451 рік. В16 ст. урочище Височек було подаровано шляхтичу Андрію Берлінському,тому села були названі відповідно Лісові Берлінці і Польові Берлінці.
Пізніше ці два села були володіннями панів Жеромських, Уруських, Собанських, а перед великою Жовтневою революцією – пана Клиновського.
          Більша половина землі належала поміщику, а на один селянський двір приходилось 2-3 десятини землі, третина селян не мала робочої худоби. Більше половини селян працювали по найму у поміщиків, частина займалась гончарством, бо не могла прожити із своїх наділів землі.
          В кінці 19 ст. чисельність населення в с. Лісовому становила 1341 чоловік, а в селі Польовому 1616 чоловік.
В 1882 році в с.Польовому була відкрита церковно-приходська школа, а в 1890 році така школа була відкрита і в с. Лісовому.
В кожній школі навчалось по 20-30 дітей. Перед революцією серед населення було лише 20% малописьмених селян.
          В зв’язку з малоземеллям і злиднями населення сіл Лісове і Польове вели безперервну боротьбу з своїми поміщиками-гнобителями. Особливо ця боротьба посилилась під час революції 1905-1907 років. В одну з літніх ночей запалала садиба поміщика Клиновського. В червні 1905 року селяни написали скаргу на імя царя, в якій говорилось про тяжке життяселян, про їх малоземелля і безправя. Бондар Пилип писав про те,що за сто десятин землі, що її орендували селяни в поміщика Клиновського, для випасу своєї худоби, вони повинні були виорти, посіяти і зібрати 400 десятин ярого посіву, 250 десятин озимого посіву і викосити 280 десятин жита.
         Зміст листа став відомим Клиновському,який викликав для розправи із селянами каральний загін. Пилип Бондар і всі, хто підписував скаргу до царя, були жорстоко побиті в поміщицькій садибі. Так селяни втратили віру в милостивого царя.
         Селяни вперто продовжували боротьбу з поміщиком Клиновським. Вони рубали ліси і підпалювали його маєтки,нищили посіви. Батрак Литвинюк Григорій Федорович читав селянам більшовицьку літературу, навчав селян, що землю у поміщика треба відібрати силою, що царя і поміщиків не повинно бути. За це він був побитий і посаджений у темницю.
          Під час першої світової війни у село повернувся поранений Денис Бичков, який став більшовиком-підпільником і поширював серед селян ідеї свободи народу.
          В травні 1917 року за закликом вінницьких більшовиків-підпільників Яковлєва,Прохорцева, в селах почали створюватись бідняцькі революційні комітети для захоплення влади і відбирання землі у поміщиків. Такі комітети були створені і в селах Лісове і Польове. В с. Лісове революційний комітет очолили Литвинюк Григорій Федорович і Юкало Марко Демянович.Члени ревкому проводили агітаційну роботу серед селян, розповсюджували літературу і агітаційний матеріал, який пересилався із Вінниці.
         8 серпня 1917 року на зборах селян села Лісове було ухвалено рішення забрати у поміщика Клиновського всі землі і майно та поділити між селянами.За наказом ревкому панська худоба розподілялась між найбіднішими селянами, ділився хліб, був розбитий палац, селяни почали ділити землю.Куркулі та панські підлабузники допомогли втекти Клиновському з села. В кінці серпня 1917 року каральний загін на чолі з графом Грохольським жорстоко розправився з повсталими селянами. Керівники революційного комітету були розстріляні.
         Після перемоги революції в жовтні 1917 року багато селян брало участь убоях з білополяками, петлюрівцями, денікінцями.
         Першим проголосив владу рад в селі Лісове Кифір Федорович Данилюк. Він став і першим головою сільської ради.
        Все панське добро було поділене між селянами. Життєвий рівень порівняно кращав,але дрібне селянське господарство не могло забезпечити заможний рівень життя селян. Земля оброблялась примітивними знаряддями праці,врожайність була низькою.
          В 1926 році в с. Польове було організовано кооперативну спілку по спільній обробці землі,а в 1929 році був створений колгосп «Революційна хвиля», в якому поєдналось 50 господарств. Першим головою колгоспу був обраний Андрій Васильович Крук.В с.Лісове в 1929 році було організовано колгосп «Перемога». Першими організаторами колгоспу були: Прокопенко Олександр, Патлатюк Сергій, Кисельов Микола. Першим головою колгоспубув обраний Мирошник Карпо.
В 1931 році в с.Лісове була завершена колективізація всіх селянських господарств.В колгоспі було посаджено 40 га саду,побудовано дві свиноферми, птахоферма, конюшня.
В 1932-1933 рр. жителів села не обминула трагічна хвиля голодомору, під час якого момерли голодною смертю десятки безневинних людей. Про це сьогодні нагадують невеличкі могилки і знак про ті страшні часи українського селянства.
  Віроломний напад гітлерівської Німеччини порушив мирне життя лісівчан. Багато колгоспників пішли зі зброєю в руках захищати рідну землю від фашистських поневолювачів. Денис Бичков, перебуваючи на окупованій території,вів підривну роботу проти фашистських окупантів,мобілізовував комсомольців і молодь на боротьбу проти гітлерівців,зривав плани поставки молоді в Німеччину,підтримував віру односельчан в швидке повернення Радянської Армії.Не зустрів щасливої години Перемоги герой,бо від знущань катів помер за три дні до визволення села.
Сьогодні 128 прізвищ односельчан,якізагинули на фронтах війни,викарбувано на постаменті воїнам – визволителям.
Більше як 100 лісівчан були відзначені урядовими нагородами за подвиги і героїзм у боротьбі з ворогами.
Переможно закінчилась війна з фашистами, але господарство колгоспу було вщент зруйновано. Тяглової сили не вистачало і поля були суцільною цілиною. В 1944-1945 роках колгоспники сіяли руками,копали лопатами землю, орали і боронували коровами колгоспників. Вся ця робота випала на плечі жінок,бо чоловіки були всі на фронтах. Колгоспники прикладали всі сили,щоб відбудувати своє господарство, але ще довгі роки колгосп не міг досягти довоєнного рівня розвитку.
   З метою об’єднання зусиль в боротьбі за піднесення свого господарства колгосп «Перемога» села Лісового об’єднався з колгоспом ім. Куйбишева с. Польове ( 1956 рік ).
    Працівники колгоспу на чолі з головою колгоспу Федчишеним Степаном Никифоровичем приклали багато зусиль, щоб створити міцні тваринницькі ферми,піднести культуру обробітку землі,налагодити трудову дисципліну. Правління колгоспу закупило в держави 18 тракторів, 4 комбайни,7 автомобілів і багато іншої сільськогосподарської техніки.З кожним роком господарство розширювалось: колгоспні ферми нараховували 925 голів ВРХ, 847 голів свиней, 413 голів овець. Добре розвивалося овочівництво. З року в рік господарство збирало високі врожаї всіх сільськогосподарських культур. Порівняно з 1953 роком прибутки колгоспу збільшилися в 2 рази за рахунок підвищення продуктивності праці в тваринництві і збільшення врожайності зернових культур.
В 1962 році у колгоспі зібрали по 25 центнерів пшениці,по 26 центнерів гороху на кожному гектарі засіяної площі. Механізатори Іван Бура,Григорій Шапальчук, Андрій Коцюррубський, Анатолій Коцюрубський зібрали по 50 центнерів кукурудзи на площі 414 га.
Було повністю ліквідовано неписьменність. Основна маса населення села одержала середню і вищу освіту. Серед них є лікарі і вчителі,агрономи і зоотехніки,інженери і механізатори.
В селі побудовано клуб на 350 місць. Також збудовано типову восьмирічну школу. В сільській бібліотеці книжковий фонд становив більш як 4 тисячі примірників.На території села працюють магазини і фельдшерсько-акушерський пункт.
В 1991 році жителі села одностайно проголосували за державну суверенність України.
В результаті реформ в сільському господарстві було реформовано КСП ім. Куйбишева.В 1999 році було утворено два товариства: СТОВ «Злагода» с.Лісове на чолі з Дмитрик О.Б. і СТОВ «Промінь» с.Польове на чолі з Балинським В.В. Але вони довго не проіснували і в 2004-2005 роках розпались.Пройшли  процедуру банкрутства і фактично всі основні засоби були ліквідовані.
461 громадян набули право на земельну частку (пай)з одержанням Державних Актів.
     В 2006 -2007 роках в с.Лісове  землі орендує ФГ «Владам» керівником якого є Юкал Іван Іванович.В 2009 році утворено ФГ»Єфрем» на чолі з Юкал І.І.
Майнові паї в с.Лісове викуплено  Юкал  І.І.
В 2007 році утворилось ФГ «Фортуна»,керівником якого став Дмитрик О.О.
В 2011 році на території Лісівської сільської ради працюють фермерські господарства: «Єфрем»,»Промінь», «Фортуна».
В с.Польове земельні паї орендує ТОВ «Краєвид Поділля».
Всі землі обробляються, і люди  вчасно отримують орендну плату.       Працюють  6 магазинів, два Фапи, клуб, бібліотека, сільська рада,  Лісівська ЗОШ 1-2 ступенів.

Ніна Нечитайло,
бібліотекар с. Лісове