54.144.29.233
2017-08-17 14:49:33
с.Іванівці
     Географічна назва села Іванівці є своєрідним дзеркалом, у якому відбиваються  певні риси природних умов і багатств краю, життя і культури пращурів.
     Село Іванівці розташоване за 4 км. від міста Бар.
    Назва села згадується уже в документах  ХV ст. У 1493 році нараховувалося 16 хат, що належали до боярського володіння.  Назва села походить від імені першого землевласника, з легкої руки якого даний населений пункт було засновано.
     Під час люстрації (перепису) 1616 року зазначено, що власниками Івановець були Іванівські–Овсянікови, які змушені були за це нести військову службу при Хмільницькому замку. Але доля села – це невід’ємна  складова біографії всього краю.
   Не менш цікаве походження назви річки Фоса, що протікає через село і бере початок із джерельця неподалік найвищої відмітки Подільської височини в межах Вінниччини з абсолютною висотою 370 м над рівнем моря. Ми маємо повне право безіменну річку, що в межах села утворює великий ставок, називати її історичним ім'ям.
   Ще один приклад прояву ополячення – це назва частини села, що лежить понад річкою – Мазурівка. Характерною особливістю розселення вихідців інших народностей ХVІІ-ХІХ ст. оселення їх біля давніх населених пунктів окремими невеликими колоніями. Назва народності поляки – назва присілка – Мазурівка. Вони згодомзлилися з корінним населенням і в наш час поляки не проживають в селі, а згадка про них залишилась лише в назві частини села. Інша частина села називається Оболоня. Це частина долини річки, низинний луговий простір, що частково заливається під час повені та перетворена на ставки рибного господарства.
    З іншого боку  село поділяється на інші назви: Кутяни, Обоз і Забартки.
   Між Іванівцями та Баром знаходиться Монахів ліс. З часом цей ліс отримав назву Зелена, в якій відображена зелена краса рослинності краю. Через дорогу навпроти  Зеленої розкинувся ліс,частини якого мають назви: Самотня (володіла цією частиною лісу жінка, що не мала сім’ї), Кальмансикий яр ( за переказами, місце переховування народного месника Устима Кармелюка ).
   Найбільш цікавими постатями є уродженці с. Івановець – Архімандрит Амвросій та Валеріан Григорович Лашкевич.
  Архімандрит Амвросій (в миру він – Сергій Андрійович Довгань) народився 6 жовтня 1921 року у селянській сім’ї в Іванівцях, де панували мир та злагода, любов до праці. Здобувши гарну освіту, юнак ще й увібрав від батька та матері  благочестивість, усе добре й святе, адже батьки щоденно в молитвах звертались до Бога. У 1951 р. С.Довгань обрав тернистий шлях спасіння , присвячує своє життя служінню Богу і ближньому.
   Лашкевич  Валеріан Григорович народився 19 листопада 1835 року в сім’ї священника. Батько Валеріана був освіченим і прогресивним священиком. За свої добрі діяння отримав сан протиієрея, прослуживши в приході с. Івановець 38 років (1816-1854 р.р.).
   Багато талановитих людей виростила івановецька земля.
   На даний час в с. Іванівці проживає 1395 жителів. На території Івановецької сільської ради функціонує загальноосвітня школа І-ІІ ступенів,в якій навчається 98 учнів, створена у 1862 році . У цьому році їй виповнюється 150 років.
  Зі школи вийшла у великий світ  велика кількість учнів, котрі потім стали державними мужами, науковцями,керівниками підприємств, фахівцями з вищою освітою. Серед них С.П.Сидорчук, П.І.Назарчук, В.В.Бабійчук, Д.С.Гвоздецький, І.К.Дубина, А.І.Смичук, вчителі- методисти Г.Р.Мельник, О.В.Маковоз та багато інших.
   Також працює дитячий садок, медична амбулаторія, бібліотека, будинок культури.
Таким чином, ознайомлення свого села,його таємницями, дає багато корисного  і цікавого всім, хто прагне знати більше й краще по своє село, про землю, на якій живе.

Надія Цимбал,
бібліотекар с.Іванівці