219203
54.166.235.48
2017-08-20 20:18:21
с.Гулі
   Село Гулі розташоване на рівному місці і пересікається двома невеликими струмками, які в кінці села з'єднуються в один. Одна із частин села називається «Бендера».
   Приблизно до 1240 року в околицях цієї території існували поселення, що мали іншу назву, а саме: Гончариха, Трипілля, Лиса гора, Майдан.
   Село Гулі було засноване приблизно в першій половині XV ст. Це видно з книги «Барське староство» та з джерел і пам'яток, що дійшли до нас.
   Так на старій дзвіниці, яку розібрали в 1940 році, були викарбувані цифри 1428 рік. Прізвище архітектора було невиразним. Ці дані свідчать про те, що поселення в цей час уже існувало.
   Перша назва села була Улії. Таку назву воно мало тому, що село розміщене між лісами. В лісах було багато диких бджіл, і з часом жителі села навчились приручати бджіл і почали займатись бджільництвом та виробом вуликів на продаж на ринку. Пізніша назва його була змінена на Гулі.
   До церковного приміщення, яке існує в даний час, було ще дві церкви. Перша дерев'яна, була збудована десь між 1520 – 1550 р. р. Вона, за переказами, згоріла. Друга кам'яна, була розвалена у часи Радянського союзу.

Власність поміщиків Кумановських.
   З початку ХІХ ст. село переходить у власність поміщиків Кумановських. Безпосередньо село Гулі стає власністю старшого з братів Фелікса Кумановського, а частина поля за 3 кілометри від села молодшого Кумановського. Фелікс Кумановський з дружиною, що була родом з Німеччини, і дочкою Інгою селиться в центрі села. Дещо вище будинку поміщика була висаджена каштанова алея, а будівлі і садибу пана з одного боку було обнесено кам'яним муром, навколо якого були посаджені бузок та жасмін.
   Старожили нього періоду Білоус Семен, Лятавський Дмитро, Лукашов Іван Мартинович, Мишковецький Кирило, Муляр Яків розповідали, що поміщик не був жорстоким, ніколи не бив своїх кріпаків але працювали селяни навіть уночі.

Життя селян до 1917 року.
   Перша школа в селі Гулі була збудована в 1884 році. Вона називалася церковно-приходською. В класі висів образ. Першою вчителькою цієї школи була Прокопович Марія Василівна – дочка священика.
   Займались селяни землеробством, але основним ремеслом було ткацтво та решітництво. Бджільництвом займалися Лятавський Василь, Радченко Федір. Були в селі свій чоботар і бондар.
   Послідовниками народних умільців сьогодні є вишивальниці Лічман Н. В., Ющишина Ю. Ю., Нікітіна Л. В., Дмитрійчук Н. І.

Радянська влада в селі.
   Радянська влада в селі була встановлена як і по всій Вінниччині. В січні 1918 року, головою революційного комітету в селі був Січкарук. Іван Никифорович, а головою комнезаму – Ситар Степан Ількович.
   Партійна організація була заснована в 1925 році.
   У 1926 році в селі з бідняків і середняків організувалось товариство по спільному обробітку землі. В 1928 році ТСОЗ було перейменовано у сільськогосподарську артіль, а потім у колгосп «Червоний хлібороб».

Гулі у Великій Вітчизняній Війні
   Лихоліття війни з німецькими загарбниками не оминули і села Гулі.
   17 липня 1941 року в другій половині дня в село вступили фашистські загарбники. Цей день приніс багато лиха для населення села.
   В селі Ялтушків була організована підпільна група, яка проводила агітаційно-пропагандистську роботу, організувала диверсії. До цієї групи входив і житель с. Гулі Донець Іван Степанович.
   Під час відступу ворог чинив жахливі звірства. По звірячому були страчені жителі с. Слободи Гулівської Чорнобривий І. П., Колосович Л. II., Лятавський І. Д., Лятавський II. М., Лятавський В. А., Носур А. Ф., Нікітіпа І. І., Білоус Г. М, Шпак Ф. Д., Шевцов О. М.
   Розстрілювали  з  гвинтівок в  притул,  накидались на людей  з  ножами. Частини Червоної Армії звільнили село 27 березня 1944 року.
   Не повернулись з війни 90 жителів с. Гулі та 55 жителів с. Слобода Гулівська.

Післявоєнний період
   Перші післявоєнні роки були важкими незважаючи на ентузіазм та самовідданість колгоспників.
   В 30-ті роки в селі сильного голодомору не було, першим голодомором став для селян – 1947 рік.
   У 1947 році був недорід, а що вродило, то вивезли. Голодомор 40-х років забрав чимало людських життів. Відома лише невелика кількість загиблих, а померло майже тисяча чоловік.
   У   1950   році   головою   правління   колгоспу   "Червоний   хлібороб"   став Подуфалов   Василь   Родіонович.   Колгоспне   господарство   зростало. Було побудовано 14 господарських приміщень, в тому числі млин. Значно зріс добробут колгоспників.
   В 1958 році с. Гулі почав головувати Бадіка С. Г., який пропрацював на цій посаді 21 рік. За період його головування колгосп піднявся до нових висот як по виробничих показниках, по оплаті праці колгоспників та і в соціально-культурному розвитку села.
   В 1975 році в колгоспі налічувалося: 25 тракторів різних марок і потужностей, 10 зернозбиральних комбайнів, 4 – цукрозбиральних комбайни, 2 кукурудзозбиральних, та багато іншого причіпного інвентаря.
   За період з 1958 року по 1979 рік було збудовано в с. Гулі Будинок культури на 450 місць, 3 шкільні приміщення, баню, профілакторій для тваринників, медпункт.
   У 1979 році головою правління колгоспу "Червоний хлібороб" обирають Павлишина Олександра Феодосійовича. Створюються механізовані ланки по вирощуванню цукрових буряків, процвітає тваринництво, збільшилась продуктивність пасіки та саду.
   Також збагатився автопарк. У 1989 році налічувалося 3 автобуси, які використовувалися для перевезення людей на поле і з поля, для службових поїздок, та особистих потреб колгоспників.
   Було збудовано двох-квартирпий будинок а також розпочато будівництво ще 4-х будинків для спеціалістів та молодих сімей. Збудовано чотирьохрядний корівник, споруджено двохповерховий будинок, де розміщується контора колгоспу, сільська рада, відділення зв'язку. Побудовано двохповерховий дитячий садочок «Сонечко».
   Розпочалось будівництво нової церкви, на що правлінням колгоспу було виділено 30 тисяч карбованців. Основним організатором і добровільним спонсором будівництва церкви була жителька с. Гулі Гончар Ніна Іванівна.

Сьогодення
На території сільської ради станом на 01. 01. 2013 року зареєстровані:
  1. ТОВ «Аграрій Плюс» (в оренді знаходиться 1729 га ріллі) – керуючий Мелентьєв Олег Вікторович;
  2. Фермерське господарство Лукашова Я. С. (21 га сільськогосподарських угідь);
  3. Мале приватне підприємство «Зевс» (50 га с/г угіль) – управляючий Серпутько А. Л.
   Індивідуальною підприємницькою діяльністю займаються 16 чоловік.
   На території с/ради проживає 907 чоловік.
   Функціонує загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, в якій навчається 84 учні.
   У комунальній власності сільської ради перебувають: фельшерсько-акушерський пункт, будинок культури, бібліотека.
   На даний час проводиться робота по ремонту та відновленню роботи дитячого садка «Сонечко».
   Сільська рада прийняла участь у Восьмому обласному конкурсі розвитку територіальних громад і виграла 30 тисяч гривень, за які закуплено енергозберігаючі електричні котли, облаштовується електричне опалення дитячого садка.
   У селі замінено лінію електропередач.

бібліотекар с.Гулі
Вільчинська О.В.