Статистика відвідувань
Зараз на сайті
11
Сьогодні
140
Вчора
133
За цей тиждень
495
За минулий тиждень
1512
За цей місяць
4873
За минулий місяць
4205
За весь час
826181
Ваша IP адреса:
3.239.33.139
Переглянуто сторінок:
0
Остання активність:
2021-02-25 18:54:44
Карта Барського району
с.Гармаки
   Село Гармаки має далеку славнозвісну історію. Перша назва села була Станковичі і згадується вперше в 1493 році в польському реєстрі (А. 70-Зр. 8. 340).
   У XVI столітті село Станковичі було загарбане шляхетською Польщею. Топтали, нищили польські війська слов'янську землю. Молодих юнаків та дівчат забирали у полон, старих винищували.
   Згодом польський король Владислав Станкович подарував село Станковичі своєму другу Урбановичу, а в 1518 році - Станіславу Ярмоленському.
   Сподобалось село молодому господарю своєю мальовничою місцевістю настільки, що він захотів назвати його в честь свого імені Ярмаки. Пізніше ця назва зазнала змін (мовної еволюції) і звучала так: Ярмаки - Гармаки.
   Зазнало село лихоліття від татарської орди. З вогнем і мечем в 1567 році набігали на людей татари: громили, нищили, вбивали і спалили.
   З руїн і попелища вставали залишки маленьких хаток, обтріпувалися обгорілі дерева, подекуди висовувалася якась живність і кілька людей...
   В люстрації Барського староства в 1570 році в Гармаках показано сім тяглих, троє вільних, двоє слуг, невеликий фільварок і млин.
   Сучасне село Гармаки утворилося з двох частин: Старі і Нові Гармаки, які в 1806 році об'єдналися в одне село.
   14 липня 1941 році німецькі окупанти окупували село. Вони пограбували колгоспне добро і мирне населення. Серед жителів села приймали участь у Великій Вітчизняній війні. За проявлену мужність і хоробрість у боротьбі з німецько - фашистськими загарбниками 48 жителів села були нагороджені бойовими орденами і медалями.
   Не повернулися в рідне село 142 односельчани. їх імена золотими літерами вибиті на мармурових плитах біля пам'ятника.
   Приваблює село своєю природною красою. При в'їзді в село поринаєш в голубінь ставків: з правої та лівої сторони від проїжджої частини простяглося водоймище рибного господарства « Прогрес». Тихими літніми вечорами ясні зорі купають свої промінці в чистих водах, а вдень - це курортне місце для відпочиваючих. Гармацькі водоймища та береги - це улюблені місця для відкриття сезону полювання не лише місцевих мисливців, а й усіх, хто тут побував хоч раз.Навесні село потопає у цвіті садів, верб, каштанів.  Колишній панський парк. Зараз невеликий лісок посередині села дихає свіжістю,квітами і чаруючим співом птахів.
   У центрі села розташовані адміністративні будівлі: будинок сільської ради, будинок культури, школа, дитячий садок, ФАП, магазини.
   Багате село своїми щедрими землями. Вийдеш влітку в поле і бачиш золоте море хлібів озимої пшениці, ячменю, вівса, кукурудзи.
   Добра слава згадується про людей праці - хліборобів, тваринників, механізаторів. Це Сорокін В. М., Середюк О. С., Кадельчук А. Ф., Кривий М.В., Шкробацький П. С., Гнатовська Г. П., Плех С. Н., Кухар С. Ю., Кумова Л. М., Панчішена Є. Г.
   Славиться село своїми трудовими династіями: це родина Цимбала Василя Петровича. Всі члени родини від батьків до внуків працюють    на    рідній землі,  адже  вони хлібороби.
   Вросло село у людську пам'ять, бо там воно має і матиме живильну снагу, відлуння років і вічний спокій. Може для когось у мріях є красивіші і чарівніші краєвиди, багатші місця, і люди , але для мене ти лише моє село, наймиліше і неповторне.

Оксана Безпрозвана,
бібліотекар с.Гармаки
Лютий
2021р.
25
ЧЕТВЕР
Ваше Ім'я:
Ваш e-mail:
Повідомлення