Статистика відвідувань
Зараз на сайті
17
Сьогодні
237
Вчора
905
За цей тиждень
237
За минулий тиждень
2334
За цей місяць
237
За минулий місяць
6712
За весь час
828257
Ваша IP адреса:
18.210.12.229
Переглянуто сторінок:
0
Остання активність:
2021-03-01 11:53:21
Карта Барського району
с.Антонівка
  Гарні краєвиди, помірний клімат, родючі землі, через які протікає річка Рів, цілющі джерела – усе це про мальовничі села Антонівка, Глинянка і Широке, які входять до складу Антонівської сільської ради. Вони мають цікаву й славну історію.    Перегорнімо її окремі сторінки…
  Антонівка була заснована в другій половині XVIII ст. До 1900 р. у ній нараховувалося 25 дворів. Назва села пішла від імені пана Антона, який першим побудував собі і своїй родині помешкання на цій землі.
  До 1917-го в зазначених вище селах жили польські пани. В Антонівці – Віш, у Глинянці – Глінський. Маєтків гарних і величних у них не було, та все ж їхні будинки вирізнялися поміж селянських хатин. Навіть панські погреби, які збереглися до сьогодні, порівняно великі й глибокі. До речі, у будинку пана Франца Віша, котрий у 1917-му утік до Польщі, розмістили школу. Проте через деякий час це приміщення з невідомих причин згоріло.
  Було зруйновано в 1964 р. красиву, ще досить міцну (будівництво завершилося в 1913 р.) і таку потрібну на теперішній час Антонівську церкву. Святиню безжально знищили, купол зірвали (хоча це ніяк не вдавалося спочатку) за допомогою двох гусеничних тракторів. А через рік на цьому місці, використовуючи матеріали розібраної церкви, побудували клуб.
  У Глинянці ж церкву зруйнували пізніше – в 1979 році. Й при цьому було знайдено цікавий документ. Ось уривок з нього?
"Клебанки, інакше Глинянка с. – у 8 верстах від Бару. Розташована на правому березі р.Рів, притоки р.Бугу, що стримана міцною гаттю і розливається біля села великим ставом, де побудований круп'яний, борошняний млин. Він належить, як і став, власнику села Стодулець генерал-майору Данильчуку…
  Клебанки були подаровані Барському домініканському кляштору в 1607 році ксёндзом Матвієм з "Липниці", що затверджено і королем Сигізмундом ІІІ. Від цих власників і пішла назва села (Клебанки – зіпсоване слово). Вона використовувалась лише в церковних документах ХІХ ст., а по візитам і волосним спискам село йменується Глинянкою…
  У 1815 році приписано два села, що знаходяться неподалік на березі Рову; Антонівка – з півночі від Клебанок і Попівка – із заходу. Остання отримала свою назву від прізвища власників – Поповських.
  Православного населення в Клебанках – 262 чоловіки і 273 жінки, в Антонівці – 177 чоловіків та 158 жінок, у Попівці – 38 чоловіків і 41 жінка. Зверх того католиків у приписних селах 39 д. і євреїв 4 д. Населення складається із селян, що займаються переважно землеробством.
  Нині існуюча на краю села церква побудована в 1783 році на честь Св.Миколая. Вона дерев'яна, однокупольна, з прибудованою дзвіницею. Стоїть на місці старої, також дерев'яної одно купольної. Іконостас старий, дощатий, трьохярусний, з іконами православного життя…
  Школа в Клебанках існує з 1890 року: перетворена в церковно-приходську в 1890 р. і з цього часу знаходиться у власному приміщенні".
  Ось такий історичний літопис. Продовжуючи його, зазначу, що згодом школа була розміщена у хаті священика. А в 1970 р. для навчального закладу збудована нова будівля.
  Звісно, що за часів радянської влади цих три села не оминула колективізація. У Глинянці перший колгосп було засновано в 1929 р., в Антонівці – у 1931-му. Спочатку землю обробляли кіньми, згодом придбали трактори.
  Тутешньому люду, хліборобам з діда-прадіда довелося зазнати величезних страждань у роки Голодомору. Помирали сім'ями, бо влада забирала останню крихту. Тож рятувалися від голодної смерті, як могли. Важливе значення для селян мала річка Рів, де й старі, й малі ловили рибу. Навесні вже спасала зеленина.
  А скільки життів забрала Велика Вітчизняна війна! З поля бою не повернулися 45 антонівчан і 68 мешканців Глинянки.
  Не були легкими й повоєнні роки. Та все ж з вірою у краще трудилися селяни на святій землі-годувальниці.
 Наше сьогодення також сповнене турбот й проблем. І майбутнє громади сіл Антонівки, Глинянки й Широкого, яка нині нараховує 640 осіб, значною мірою залежить і від неї самої.

Анжеліка БОЗНЯК,
бібліотекар, с.Антонівка
Березень
2021р.
01
ПОНЕДІЛОК
Ваше Ім'я:
Ваш e-mail:
Повідомлення