Статистика відвідувань
Зараз на сайті
26
Сьогодні
246
Вчора
458
За цей тиждень
0
За минулий тиждень
3804
За цей місяць
9325
За минулий місяць
15602
За весь час
648220
Ваша IP адреса:
3.233.224.8
Переглянуто сторінок:
0
Остання активність:
2019-12-15 12:32:44
Карта Барського району
с.Антонівка
  Гарні краєвиди, помірний клімат, родючі землі, через які протікає річка Рів, цілющі джерела – усе це про мальовничі села Антонівка, Глинянка і Широке, які входять до складу Антонівської сільської ради. Вони мають цікаву й славну історію.    Перегорнімо її окремі сторінки…
  Антонівка була заснована в другій половині XVIII ст. До 1900 р. у ній нараховувалося 25 дворів. Назва села пішла від імені пана Антона, який першим побудував собі і своїй родині помешкання на цій землі.
  До 1917-го в зазначених вище селах жили польські пани. В Антонівці – Віш, у Глинянці – Глінський. Маєтків гарних і величних у них не було, та все ж їхні будинки вирізнялися поміж селянських хатин. Навіть панські погреби, які збереглися до сьогодні, порівняно великі й глибокі. До речі, у будинку пана Франца Віша, котрий у 1917-му утік до Польщі, розмістили школу. Проте через деякий час це приміщення з невідомих причин згоріло.
  Було зруйновано в 1964 р. красиву, ще досить міцну (будівництво завершилося в 1913 р.) і таку потрібну на теперішній час Антонівську церкву. Святиню безжально знищили, купол зірвали (хоча це ніяк не вдавалося спочатку) за допомогою двох гусеничних тракторів. А через рік на цьому місці, використовуючи матеріали розібраної церкви, побудували клуб.
  У Глинянці ж церкву зруйнували пізніше – в 1979 році. Й при цьому було знайдено цікавий документ. Ось уривок з нього?
"Клебанки, інакше Глинянка с. – у 8 верстах від Бару. Розташована на правому березі р.Рів, притоки р.Бугу, що стримана міцною гаттю і розливається біля села великим ставом, де побудований круп'яний, борошняний млин. Він належить, як і став, власнику села Стодулець генерал-майору Данильчуку…
  Клебанки були подаровані Барському домініканському кляштору в 1607 році ксёндзом Матвієм з "Липниці", що затверджено і королем Сигізмундом ІІІ. Від цих власників і пішла назва села (Клебанки – зіпсоване слово). Вона використовувалась лише в церковних документах ХІХ ст., а по візитам і волосним спискам село йменується Глинянкою…
  У 1815 році приписано два села, що знаходяться неподалік на березі Рову; Антонівка – з півночі від Клебанок і Попівка – із заходу. Остання отримала свою назву від прізвища власників – Поповських.
  Православного населення в Клебанках – 262 чоловіки і 273 жінки, в Антонівці – 177 чоловіків та 158 жінок, у Попівці – 38 чоловіків і 41 жінка. Зверх того католиків у приписних селах 39 д. і євреїв 4 д. Населення складається із селян, що займаються переважно землеробством.
  Нині існуюча на краю села церква побудована в 1783 році на честь Св.Миколая. Вона дерев'яна, однокупольна, з прибудованою дзвіницею. Стоїть на місці старої, також дерев'яної одно купольної. Іконостас старий, дощатий, трьохярусний, з іконами православного життя…
  Школа в Клебанках існує з 1890 року: перетворена в церковно-приходську в 1890 р. і з цього часу знаходиться у власному приміщенні".
  Ось такий історичний літопис. Продовжуючи його, зазначу, що згодом школа була розміщена у хаті священика. А в 1970 р. для навчального закладу збудована нова будівля.
  Звісно, що за часів радянської влади цих три села не оминула колективізація. У Глинянці перший колгосп було засновано в 1929 р., в Антонівці – у 1931-му. Спочатку землю обробляли кіньми, згодом придбали трактори.
  Тутешньому люду, хліборобам з діда-прадіда довелося зазнати величезних страждань у роки Голодомору. Помирали сім'ями, бо влада забирала останню крихту. Тож рятувалися від голодної смерті, як могли. Важливе значення для селян мала річка Рів, де й старі, й малі ловили рибу. Навесні вже спасала зеленина.
  А скільки життів забрала Велика Вітчизняна війна! З поля бою не повернулися 45 антонівчан і 68 мешканців Глинянки.
  Не були легкими й повоєнні роки. Та все ж з вірою у краще трудилися селяни на святій землі-годувальниці.
 Наше сьогодення також сповнене турбот й проблем. І майбутнє громади сіл Антонівки, Глинянки й Широкого, яка нині нараховує 640 осіб, значною мірою залежить і від неї самої.

Анжеліка БОЗНЯК,
бібліотекар, с.Антонівка
Грудень
2019р.
15
НЕДІЛЯ
Ваше Ім'я:
Ваш e-mail:
Повідомлення